18:00  / 29. 3. 2022 / Umělecké centrum UP - Konvikt (3. NP)

Vernisáž: Neobjevené formy života Jan Špunda

V úterý přineseme v rámci festivalového programu vernisáž výstavy Neobjevené formy života autora Jana Špundy. Výstava bude k vidění od vernisáže až do skončení festivalu (do soboty 2. 4. 2022). Vernisáž hudebně doprovodí klavírista Sacha Mikula s basákem Davidem Alfredem.

O výstavě

Neobjevené formy života inspirovaly hlavně příroda a její tvarová a barevná bohatost. Myšlenka ztvárnit neobjevené formy života dala Janovi prostor pro fantazii. "Nebyl jsem omezen reálnými barvami či tvary konkrétních rostlin. Proto vznikla hra a experiment dřeva s dalšími materiály, jako je měď a cín," popsal autor některé z vystavených kusů. Při práci pracuje většinou intuitivně, dotváří tvary rostlého dřeva a výtvarně užívá jejich defektů.

Při navrhování soch se inspiroval plodnicemi hub. Na základě této představy přišel s vymyšlenými a nereálnými druhy, které znázorňují neobjevené rostliny a živočichy, které by v určitých podmínkách mohly existovat a byly by přínosem nejen pro hlubší pochopení vztahů k přírodě, ale také k uchopení vědy v oblasti medicíny a léčby nemocí. V procesu tvorby Jan Špunda využívá především původní tvary rostlého dřeva a zohledňuje jeho technologické a vizuální vlastnosti. "Občas potlačuji masiv a pracuji jen s dřevěnými pilinami a papírem. Jindy se zaměřuji na kontrast neopracovaného a opracovaného dřeva. Tak vzniká hra jeho vlastností, která poděncuje fantazii diváků," dodal k výstavě autor Honza Špunda.


VSTUP ZDARMA

Ukázka vystavovaných děl

Hudební doprovod

Sacha Mikula pochází z Francie a žije se svou rodinou v Olomouci. Řadí se mezi klavíristy klasické formace. Během posledních let hrál s mnoha různými kapelami (Sound Dishes, Old Balls či Dafonk Republic) různých žánrů, a to od hardrocku přes pop, jazz, soul, funky až po blues. S Davidem Alfredem začali v roce 2021 hrát a skládat. Oba dva baví afroamerická hudba a společně hrají hudbu 70. let, do které vkládají vlastní hudební prvky. Mezi jejich oblíbené hudební styly patří groove a funky.