Společnost selhává, když dojde na umístění dětí do výchovných ústavů, ukázal film Opouštět Počátky

04.04.2022

Odchod čtyř dívek z bran výchovného ústavu v Počátkách a následnou snahu začlenit se do běžného života mapuje dokumentární snímek Opouštět Počátky režisérky Lindy Kallistové Jablonské.

Denisa, Adéla, Kristýna, Pavla. Čtyři dívky, které prožily své dospívání společně ve výchovném ústavu, ale dospělosti už čelí každá zvlášť. 

Po odchodu z ústavu si v průběhu let musí poradit s mnoha překážkami a pokusit se najít své místo na světě. Sledujeme tak jejich zklamání v lásce, návraty k rodičům i zakládání vlastní rodiny

Po promítání následovala debata s režisérkou filmu Lindou Kallistovou Jablonskou, která se připojila online. Společně s tvůrkyní snímku se diskuze účastnila i výkonná ředitelka Nadačního fondu Krok domů Klára Chábová, která do Olomouce přijela osobně.

Jako jedno z hlavních témat besedy nakonec vykrystalizoval pojem sociální péče neboli "sociálka". Sociální péči chápe většina společnosti jako pomoc potřebným. Pro hlavní protagonistky filmu je však pojem "sociálka" spíše postrachem. Vidí v něm své neradostné mladí a nechtějí, aby jejich děti dopadly stejně.

"Když jsem film před deseti lety začala točit, tak jsem nevěděla, jak to dopadne. Nejprve to měl být krátkometrážní snímek pro brněnskou televizi, ale po nějaké době mě začalo zajímat, jak to s dívkami bude pokračovat dále. Zhruba od poloviny pro mě bylo klíčové, abych zjistila, co se vlastně stane, když se dívky stanou samy matkami. To si myslím, že je kruciální téma toho filmu." říká Linda Kallistová Jablonská.

"Jsem strašně ráda za moje hrdinky filmu, že to zvládly a jsem si téměř jistá, že jejich děti neskončí v ústavech a zůstanou spolu," zakončuje debatu režisérka, kterou diváci ocenili nekončícím potleskem.Autor: Bohdan Havlíček

O tvůrkyni

Režisérka filmu Linda Kallistová Jablonská je absolventkou dokumentárního oboru FAMU. Dlouhodobě spolupracuje s Českou televizí, kde jako režisérka produkuje publicistické cykly a dokumentární filmy. Se svým snímkem Kupředu levá, kupředu pravá získala ocenění na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě či na Febiofestu. V režijní filmografii Lindy Kallistové Jablonské najdeme také snímky jako Pozemšťané, Koho budete volit?, Vítejte v KLDR! a Počátky, které jsou předchůdcem filmu Opouštět Počátky.

Film ke shlédnutí online

Film Opouštět Počátky můžete shlédnout na www.jedensvetonline.cz do 17. 4. 2022