Rodina, křivda, výčitky i láska - O tom všem byl snímek Čtyři cesty

20.04.2022

Dokument nizozemského režiséra čínského původu Louise Hothothota je zasahujícím a hlubokým autobiografickým dílem nejen o tom, co to znamená být nelegálním dítětem. Olomouckému publiku jej představil letošní ročník festivalu Jeden svět. 

Rodina. Smrt. Křivda. Omluva. Komunikace. Výčitky. Strach. Láska. O tom všem je snímek Čtyři cesty.

Celý film se nese v hluboké až ponuré náladě. Jeho melancholie je možná lehce uspávající, ale to, co je v něm řečeno, nedá spát. Neustále si žádá naši pozornost, možná i reakci v podobě zamyšlení či znepokojivého zavrtění na židli.

Louis Hothothot je syn, bratr a partner a ve všech těchto rovinách zažívá nejistoty i zklamání. Jeho rodiče touží zapomenout na minulost, jako by se styděli za svá dřívější rozhodnutí. Starší sestra řeší vlastní neúspěchy, je plná sobeckosti, závisti, ale hlavně strachu. Artemis, režisérova největší láska má svou třináctou komnatu, jejíž neodemknutelný zámek dovedl Louise až k otázce: "Mám se s ní rozejít?"

Především se ale hlavní hrdina musí vyrovnat sám se sebou a s pocitem, že je nelegální dítě. To kvůli němu rodiče měli tolik starostí, otec přišel o možnost kariérního růstu a kvůli extrémně vysoké pokutě si musela celá rodina pořádně utáhnout opasky. Nebyla to snad ale jejich volba? Proč mu sestra tolik závidí? A proč on tolik závidí jí?

Sestra se příliš připoutala ke svým rodičům, jemu však tato žena a tento muž nebyli tak blízcí, jak by měli máma a táta být. Nebylo tak pro něj obtížné vylétnout z hnízda. Stačí to jako omluva pro nedokonalý vztah s vlastními rodiči?

Proč se otec s matkou tolik bojí podívat do minulosti, ale zároveň se od ní nedokážou odpouta? Smrt malého syna a chybná rozhodnutí nad nimi visí celá desetiletí. "Když ti někdo blízký zemře, chceš na to zapomenout. Zničit všechno, co ti ho připomíná."

A došlo i na matematiku. Louisova sestra se netají tím, že je to ona, koho má táta radši, a zároveň si uvědomuje, že máminým favoritem je Louis. Rodinná pouta v klanu Hothothotů tak definuje touto rovnicí: 50 % otcova oblíbenkyně + 50 % matčin oblíbenec = 100 %. Louis to však vidí opačně: 50 % otcova oblíbenkyně - 50 % matčin oblíbenec = 0 %. Kdo je tedy vítězem?

"Naše rodina je zvláštní. Působí harmonickým dojmem, ale ve skutečnosti je krutá."

Autorkou textu je členka mediálního týmu Michaela Šmidrová