Recenze: Kamil Fila jako padouch i hrdina ve svém životním dramatu

17.03.2022

Dokument Síla režiséra Martina Marečka nabízí velmi intimní a upřímný pohled do života Kamila Fily. Populární filmový kritik, přiznaný feminista a držitel ceny Genderman prožívá před zraky diváků svou krizi středního věku. Neschopnost najít životní smysl, řád nebo štěstí doprovází nadměrné užívání steroidů, posedlost silným tělem i sobecký přístup k ženám.

"Nesnáším to, co se považuje za mužskou kulturu. Znevažování žen mě hrozně uráží a takové lidi, kteří tohle dělají, chci mlátit. Chci být silnější než oni, abych je mohl sejmout."

V roce 2018 získal Kamil Fila ocenění Genderman roku za svůj přínos feminismu u nás. Tato role "feministického superhrdiny" však ve snímku dostává povážlivé trhliny. Dozvídáme se totiž o Kamilově stalkingu jeho bývalé přítelkyně, nevěře i neschopnosti věnovat se dostatečně své dceři.

"Nikdy jsem nečekal, že se fakt rozejdeme. Z toho už nikdy nevystoupíš, to jenom tak neskončí. Tvůj život je tenhle debilní film. Měl jsi možnost to dovíst do nějakýho šťastnýho konce a bejt v nějakým harmonickým vztahu, ale už to nebude. Už to nikdy nebude."

Nemůže se Kamil vyrovnat s odchodem přítelkyně Kláry. Svou expřítelkyni dokonce sleduje. Nepřipouští si možnost, že by Karolína mohla být s někým jiným. Přesto, že jej Karolína nechce, sám se odmítá v životě posunout dál.

"Chci zkusit svou výkonnost, kam až to může jít." 

Další bolestnou etapou v Kamilově životě je posedlost vlastním tělem, vlastní silou. Riskantní krok obnášející nadměrné užívání steriodů si nenechal vymluvit ani lékařem. Svou nespokojenost se životem a neschopnost najít jakoukoli stabilitu pálí v posilovně a hořkou pachuť zapíjí vitaminovými nápoji. Mezitím radí ostatním lidem, jak správně cvičit a zacházet se svými svaly...

V syrovém snímku mapující krizové roky Kamila Fily se umně zrcadlí konflikt mužství. Na jednu stranu je Kamil velmi křehký, citlivý a toužící po lásce. Na druhou stranu chce dokázat svou sílu a výjimečnost absurdním zmohutněním svého těla a sobeckým přístupem k ženám, které zahrnuje promiskuitní chování i nevěru.

Silným motivem celého filmu (a Kamilova života) je i jeho dcera Adina, se kterou se snaží vybudovat pevný vztah. Ve svém snažení však mnohdy selhává. A to i kvůli svému sobectví - v Kamilově životě hrála vždy důležitou roli kariéra, výchově dcery tak nebyl schopen obětovat dostatek svého času, což sám přiznává.

Režisérovi Martinu Marečkovi se na plátně podařilo úspěšně zachytit mužskou nejistotu. Především to, jak může vypadat pochybování o vlastní maskulinitě a často bezúspěšná snaha se s těmito pocity vyrovnat. Současně je divákům nabídnut velmi působivý kontrast mezi rozervaným osobním životem Kamila Fily plným egoismu, a naproti tomu jeho hlubokými feministickým myšlenkami prezentovanými na veřejnosti. Celý snímek tak balancuje na hraně Kamilova pokrytectví, uvědomění si vlastních chyb a následného pokání. Která strana síly převládá, si už musí divák přebrat sám. 

Autorka: Aneta Králová 

Film Síla promítneme v rámci festivalového programu v úterý 29. 3. v 17:45 v Divadle na cucky. Vstupenky na film si můžete již teď zakoupit na tomto odkaze > VSTUPENKY