Bílé stopy v Olomouci. Víme, kam vedou

22.03.2022

V centru Olomouce se na různých místech objevily bílé stopy. Místa, kde se budou promítat filmy se sociální, politickou, environmentální a lidskoprávní tématikou, tak označili dobrovolníci Jednoho světa Olomouc. Letošní téma festivalu jsou cesty svobody.

"Naše cesty svobody, které jsme rozeseli po olomouckých chodnících vedou do promítacích míst," objasnila v úvodu Barbora Kurdzielová, koordinátorka festivalu. Bílé stopy tak můžeme najít před Divadlem na cucky, Kinem Metropol, Arcidiecézním muzeem, Muzeem umění Olomouc a Uměleckým centrem UP - Konviktem. Na těchto místech bude možné zhlédnout 25 dokumentárních snímků nejen o lidských právech.


Cesty nesvobody letos poukazují na skutečnost, že ačkoliv se veškerá naše pozornost upínala na covid a vše s ním spojené, porušování lidských práv je stále aktuální téma. "My jakožto festival o lidských právech cítíme povinnost nasměřovat naši pozornost zpět k těmto důležitým tématům," vysvětlila koordinátorka a vysvětluje, jak vznikl symbol letošního ročníku - bosé nohy. Těch si můžeme na plakátech všimnout v kontrastu se stopami bot.

"Bosé nohy běhají před ozbrojenými kanadami, nebo jsou jimi zablokovány. V některých případech se kanadám a tankům postaví," objasňuje Kurdzielová. Právě tyto situace znázorňují cesty (ne)svobody. "Je důležité, abychom neodvraceli zrak od podobných situací," doplnila.


Stopami před promítacími místy dobrovolníci nechtěli jen poukázat, že je filmový festival již za dveřmi. "Také jimi ukazujeme cestu, kudy se lidé mohou vydat si o našich tématech společně povídat," dodala koordinátorka na závěr. Po každém promítání totiž proběhnou debaty s odborníky v dané oblasti, při kterých bude možné vznést otázky z publika.

Autor: Daniel Vachek

Autorka fotografií: Kateřina Výmolová