Jak NEvychovat šampiona?

20.04.2022

Snímek Každá minuta života zobrazuje snahu rodičů čtyřletého Mišky vychovat ze svého syna šampióna. Ať to stojí, co to stojí. Pomoci jim v tom má výchovná metoda Kamevéda. Na festivalu Jeden svět Olomouc jsme si o snímku režisérky Eriky Hrníkové popovídali s psycholožkou, spisovatelkou a vysokoškolskou pedagožkou Kamilou Holáskovou.

Kameveda. Výchovná metoda, kterou v devadesátých letech zformuloval Pavel Zacha a její pomoví vychoval svého syna Pavla, který se stal hokejovou hvězdou New Jersey Devils.

Dalším dítětem, které má Kameveda dovést ke sportovním výšinám je i malý Miško. Za sportovní úspěchy dostává od rodičů hvězdičky a malé odměny. Ve své věkové kategorii vyhraje Letní dětské hry a sbírá další úspěchy.

Co se ale stane až Miško neuspěje? Až jej porazí někdo, kdo takhle tvrdě netrénuje? Jak budou vypadat Miškovy mezilidské vztahy, když se soustředí jen a jen na svůj výkon? I na tyto otázky hledala odpovědi beseda po projekci s psycholožkou Kamilou Holáskovou, která přinesla několik odborných postřehů.

· Individualista v kolektivním sportu

Na sportovištích a trénincích jsou pouze oni tři - Miško, táta, máma. Přitom pro dítě v tomto období je důležitá socializace a kontakt s vrstevníky, kdy si tvoří vazby a objevuje své možnosti. Místo toho malý chlapec pořád sportuje jen s mámou a tátou. Tato izolace může mít vliv i na jeho budoucí vztahy, ať už přátelské či partnerské. Bude chtít jenom vyhrávat a být nejlepší, puk bude chtít vždy jen na své hokejce a nebude chtít přihrát spoluhráčům. Hokej je ale kolektivní záležitost, kde je důležitý každý hráč.

· Všichni za Miška!

Matka a otec tráví celý den s Miškem. Jsou na každém tréninku, mají pevný harmonogram, kde a kdy začínají/končí. Matka kromě samotného tréninku ještě připravovuje stravu a stará se o domácnost, zatímco otec hledá různé statistiky a porovnává svého syna s ostatními dětmi, podobného věku jako je Miško. Sleduje přípravu malých hokejistů v Americe, jen vyjímečně je v práci, a když už, tak dlouho do noci. Manželé se tak sobě navzájem prakticky nevěnují, že by se společně podívali na seriál, zašli si někam na večeři, neexistuje. Ke konci filmu vidíme, že matku to už přestává bavit a vypadá, že by s tím nejraději skoncovala, našla si normální práci nebo vychovávala další děti. Pokud bude takhle pokračovat může to vést k vyhoření, nebo k rozvodu.

· Sám

Jaká budoucnost na Miška asi čeká? Místo toho, aby se věnoval přítelkyni, bude celé dny trávit na trénincích a hnát se za úspěchy místo toho, aby si užíval života. Může dojít ke zranění a co potom? Týdny a měsíce bez sportu mohou u takto vychovaných děti vést až k těm nejhorším koncům. Vyhoření, závislostem, depresi, v nejhorších případech i sebevraždě. Stojí pak takový fanatismus za to?

Členka mediálního týmu: Adéla Václavíková