Festivalové dny Jeden svět Olomouc: proč potřebujeme feminismus, workshopy šití a olomoucká hudební scéna!

24.07.2021

Druhý den červencových Festivalových dnů Jednoho světa začal na Konviktu v jedenáct hodin ranní jógou.

Hodinovou lekci vedla usměvavá Kateřina Kosková za krásného počasí na trávníku na Parkánu. Po lekci nastalo několikahodinové okénko volna, které především organizátoři využili k zaslouženému odpočinku v chill-out zóně po náročném prvním festivalovém dni.

Program ve filmovém sále odstartoval krátce po poledni blokem snímků pro dětské diváky, na hudební pódium zároveň dorazil první interpret dne, zpěvák z uskupení Vlna. S postupně příchozími návštěvníky se začaly otevírat také stánky s kávou z kavárny Druhý domov a alkonápoje z baru Vertigo.

V rámci odpoledních projekcí mohli filmoví diváci zhlédnout hned čtyři ceněné dokumenty zabývající se závažnými tématy dnešní doby. Ať už se jednalo o poruchu příjmu potravy ve filmu Autoportrét, problematiku ekologické udržitelnosti v Honu za utopií nebo emotivní rodinný portrét o Alzheimerově chorobě ve Ztracených vzpomínkách. Z této řady rozhodně nevybočilo ani strhující drama Pro Samu z válkou zmítané Sýrie, po které následovala debata s odborníky na Blízký východ a místní válečné konflikty.

Festivalové dny ale nebyly pouze o filmových projekcích. Pro zájemce byl připraven například workshop šití se zakladatelkou brandu s udržitelnou módou ToByŠlo Péťou Krejsovou. V jejím stánku si mohli návštěvníci ušít vlastní ovosáček nebo gumičku do vlasů. Nové originální kousky do všech šatníků za minimální ceny pak nabízel festivalový sekáč.

Na Jeden svět dorazila také Johanna Nejedlová, spoluzakladatelka projektu Konsent, který se věnuje prevenci sexuálního násilí. Spolu s ombudsmanem Filozofické fakulty UP Jaroslavem Šotolou diskutovali o potřebě feminismu v dnešní době. Otázky z publika se jen hrnuly, došlo tak nejen na témata prevence sexuálního násilí ve školách a na akademické půdě, ale také na rozdíly v chápání feminismu napříč generacemi a kvóty v politice.

Po atmosférickém vystoupení olomouckého písničkáře Vladimíra B., který svými texty definuje současnou úzkostlivou dobu a energickém setu skupiny El Chuppa následovala venkovní projekce filmu Nová šichta režiséra Jindřicha Andrše. Ten osobně dorazil na následnou pofilmovou debatu a odpovídal tak na záplavu diváckých dotazů. Publiku režisér podrobně přiblížil detaily ohledně natáčení dokumentu o bývalém horníkovi z Ostravy, který po uzavření dolu změnil profesi a stal se programátorem.

Ve večerních hodinách zaplnily parkán desítky lidí a vychutnaly si tak koncert skupiny Contrust i následný DJ set Prima musici a Voj Techa, který pokračoval až do ranních hodin. S koncem jejich vystoupení pak odcházeli i poslední návštěvníci festivalu, kteří vydrželi tančit až do rána.

A důležitá informace na závěr. Festivalové dny Jednoho světa se vrátí i v srpnu!

AUTOR: Ema Švingerová