AUTOPORTRÉT: Talent vs. nemoc

24.07.2021

Ve filmovém sále olomouckého Konviktu promítal festival Jeden svět film o strhujícím avšak nelehkém osudu mladé norské portrétní fotografky Lene Marie Fossen. Příběh osmadvacetileté dívky, která v průběhu vážné nomoci objevila svůj velký talent, zanechal silný dojem. 

Boj s anorexií vedla od svých deseti let. Úzkostná a vystrašená ze života, dospívání a smrti chtěla zastavit čas a nestárnout. Následovala série hospitalizací, která slečnu v citlivém věku namísto podpory ještě víc srazila k zemi. Nucení do jídla a nezájem okolí o Leniny pocity a potřeby ji dostaly do stavů, ve kterých šlo o život. Zlom nastal až s novou vášní, která mladou dívku dovedla na vrchol světové elity fotografů.

Snímek, který ukazuje talent v kontrastu s nemocí, vyvolal u diváků neskrývané emoce. "Film měl silný příběh, líbil se mi styl, jakým byl natočený. Její fotografie prolínané příběhem o její nemoci, o které se stále moc nemluví," řekl jeden z diváků. Jeho partnerka dodala: "Zaujal mě její vztah s matkou, nevěděla jsem, jestli na ni mám mít vztek, nebo s ní soucítit, musí to pro ni být šílené. Taky mě překvapilo, že otec se ve filmu objevil až ke konci. Pořád to zpracovávám."

Zpověď této statečné a velmi talentované umělkyně otevřela těžké téma vnitřního světa rozpolcené dívky, která přes bolest našla ve světle a stínech svou vášeň a naději. Zanechala tak odkaz vůle do života všem, kteří se potýkají s poruchami příjmu potravy a její fotografie jsou důkazem, že člověka si svět zapamatuje pro jeho talent a osobnost, která má s nemocí pramálo společného.

AUTOR: Iveta Zdařilová