Jeden svět pro studentky a studenty
Jeden svět pro studentky a studenty je určen pro starší žáky základních škol a studenty středních škol. Zahraniční filmy jsou opatřeny českými titulky. Po každé projekci následuje moderovaná beseda s hostem, odborníkem na dané téma či přímo s tvůrcem. U každého snímku je uveden doporučený věk diváků.
U každého filmu jsou uvedena průřezová témata, pro která lze daný snímek použít.
Na výběr je ze tří filmů a jednoho pásma (dvou krátkých dokumentů o Bělorusku).
Buď můj hlas
Téma filmu: nedemokratické režimy, gender, rovnost pohlaví, občanská angažovanost, svoboda projevu
Průřezová témata: občan v demokratické společnosti, výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, osobností a sociální výchova
Ženu, která na veřejnosti nenosí hidžáb, v dnešním Íránu často čeká fyzické násilí i věznění. Přesto tisíce žen ve jménu boje za svobodu a rovnost toto riziko podstupují. Jejich hlasem se stala nezlomná kritička režimu Masih Alinejad.
Dokument sleduje energickou íránskou novinářku žijící v exilu v USA a postupně představuje ženu, která je tváří a hlasem milionů lidí kritických vůči náboženskému fundamentalismu íránského režimu. Film však zároveň ukazuje i lidskou bytost radující se z maličkostí a trpící strastmi vlastní rodiny i stovek neznámých Íránců, kteří se na ni obracejí. Na pozadí násilného potlačování největších novodobých protivládních protestů v Íránu jsme svědky každodenního úsilí ženy, jež i přes mnohaleté odtržení od rodiny, emoční i fyzické vyčerpání a pravidelné výhrůžky násilím a smrtí neúnavně bojuje za svobodnější rodnou zemi.
Mé dětství, má země - 20 let v Afghánistánu
Téma filmu: nedemokratické režimy, krizové oblasti, chudoba
Průřezová témata: občan v demokratické společnosti, výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, multikulturní výchova
Filmaři dvacet let sledují osud Míra Hussajna z Afghánistánu. Skrze unikátní osobní příběh zachycují historické milníky této země mezi lety 2001 a 2021.
V roce 2001 se celý svět vzpamatovává ze šoku po teroristických útocích na newyorská "dvojčata". Sedmiletý Mír v té době žije s rodinou v jeskyni v centrálním Afghánistánu. Postupně se učí nejen číst a psát, ale také ovládat kameru, která ho od první chvíle fascinuje. Film na osudech Mira a jeho rodiny ukazuje postupný vzestup a rozvoj jedné z nejchudších zemí světa a prostřednictvím archivních televizních záběrů propojuje každodenní život obyčejných Afghánců s převratnými událostmi, jako je příchod mezinárodních vojsk a svržení vlády Tálibánu. Mírův život nabírá nový směr, když se v Kábulu začne živit jako kameraman a s dějinnými zvraty se začne dostávat doslova do fyzického kontaktu. Příběh opouštíme ve chvíli, kdy ze země odcházejí zahraniční vojska a budoucnost je opět nejistá.
Zatracená práce
Vera Krichevskaya | Velká Británie, Německo, Rusko | 2021 | 52 min. | 16+
Téma filmu: nedemokratické režimy, zpravodajství a publicistika, sociální sítě a internet, současná ruská propaganda
Průřezová témata: mediální výchova, osobnostní a sociální výchova, občan v demokratické společnosti, výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech
Film skrze osobní příběh zakladatelky TV DozhdNatashiSindeevy mapuje turbulentní vývoj této stanice a odkrývá, co obnáší poskytování nezávislého zpravodajství v Putinově Rusku.
Natasha se rozhodne založit svůj vlastní "optimistický" televizní kanál pojmenovaný TV Dozhd (Déšť). V roce 2008 začíná od nuly, hlavního investora získává díky pohádkové svatbě s bohatým bankéřem. "Déšť je pro mě dobrodružství!" volá, zatímco tančí bosa v dešti na střeše budovy své stanice, šťastná, že se její sen plní. Jako generální ředitelka dává dohromady dobře fungující tým a přes veškeré počáteční zádrhele vybuduje během několika let z původně divácky zaměřeného kanálu zásadního hráče v nezávislé žurnalistice. Kvůli reportážím, v nichž dává prostor protivládním hlasům, však TV Dozhd čím dál víc naráží na odpor režimu. Kam až se nátlak vystupňuje?
Pásmo krátkých dokumentů o Bělorusku
Téma filmů: nedemokratický režim, občanská angažovanost, svoboda projevu
Průřezová témata: občan v demokratické společnosti, výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, osobnostní a sociální výchova
Co budeme dělat zítra?
Maksim Shved | Bělorusko | 2020 | 8 min. | 16+

Dokumentaristu Maksima zadrží policie během jedné z prvních velkých demonstracích v běloruském hlavním městě Minsku. Tisíce lidí vyšlo do ulic protestovat proti zfalšovaným prezidentským volbám. Když je Maksim po několika dnech znovu na svobodě, nevěří vlastním očím: je toto skutečně země, kterou doteď znal?
Článek 293
Jan Bluz| Polsko | 26 min. | 16+

Snímek přináší mrazivá svědectví několika mladých lidí, kteří se stali svědky brutálního zacházení s účastníky nenásilných protestů v Bělorusku. Protagonisté filmu mají různé zájmy a životní příběhy, jedno je ale spojuje: v rodné zemi jim hrozí mnohaleté vězení, a tak učinili jedno z nejtěžších rozhodnutí v životě - odejít z Běloruska a začít nový život v exilu. Tisíce dalších Bělorusů a Bělorusek ale doma zůstávají ve vazbě.

Rezervace školní projekce

Cena vstupenky pro studenta je 70 Kč.
Pro rezervaci kontaktujte naší koordinátorku školních projekcí:
KONTAKT PRO UČITELE / ŠKOLY
Barbora Dolanová
koordinátorka školních projekcí
skoly@jedensvetolomouc.cz
"Mnozí žáci se v promítaných filmech našli, viděli tam sebe z venku, bylo úžasné to pozorovat. Po návratu do školy s odstupem a v soukromí našeho třídně-rodinného kolektivu se rozmluvili ještě víc. Povídáme si o tom, diskutujeme, chceme kreslit a malovat. Jeden ze sociálních spotů nás natolik zasáhl, že jsme se rozhodli zapojit do dalšího projektu JSNS, abychom s problémem aktivně něco dělali."