20:00 / 29. 3. 2022 / Kino Metropol

Zatracená práce / F@ck This Job

Velká Británie, Německo  | 2021 | 102 min. | Režie Vera Krichevskaya | Rusky | České titulky

Film skrze příběh zakladatelky TV Dožď Natalie Sindějevové mapuje turbulentní vývoj této stanice a odkrývá, co obnáší poskytování nezávislého zpravodajství v Putinově Rusku.

Nataša protančí každou party, vozí se v růžovém Porsche a má bláznivý nápad - založit v Rusku svou vlastní televizní stanici pojmenovanou TV Dožď (Déšť). V roce 2008 začíná od nuly, hlavního investora získává díky pohádkové svatbě s bohatým bankéřem. "Déšť je pro mě dobrodružství!" volá, zatímco tančí bosa v dešti na střeše budovy své stanice, šťastná, že se její sen plní. Jako generální ředitelka dává dohromady dobře fungující tým a přes veškeré počáteční zádrhele vybuduje během několika let z původně oddechového kanálu zásadního hráče v nezávislé žurnalistice. Kvůli reportážím, v nichž dává prostor protivládním hlasům, však stanice čím dál víc naráží na odpor režimu. Kam až se nátlak vystupňuje?

Pozvání do debaty přijali Anna Bílá, doktorantka na Univerzitě Palackého, která se věnuje ruské televizi, dále Věra Bartalosová z Katedry mediálních a kulturních studií a žurnalistiky a Karel Svoboda z Univerzity Karlovy, který se věnuje problematice Ruska.