19:30 / 30. 3. 2022 / Arcidiecézní muzeum (Mozarteum)

Zápasnice / Luchadoras

Mexiko, Německo | 2021 | 93 min. | Režie Paola Calvo | Španělsky | České titulky

Ciudad Juárez je jedním z nejnebezpečnějších míst na světě. Boje mezi drogovými kartely udělaly z města na hranici Mexika a USA téměř válečnou zónu, která drží rekord v počtu sexuálně motivovaných vražd.

Hrdinky filmu se věnují wrestlingu na profesionální úrovni. V soukromí řeší osobní těžkosti - práci, vztahy, ale i emigraci či možnost kontaktu s vlastními dětmi, které násilnický bývalý partner unesl za hranice. Ve chvíli, kdy navléknou zářivý kostým a tradiční masku, se v nich probouzí nové sebevědomí. To jim pomáhá vítězit během vizuálně efektních zápasů v ringu a porvat se s vlastními životy, ale také se společně pouštět do boje za bezpečnější budoucnost pro sebe i ostatní ženy: ve městě, které se vyznačuje děsivou bilancí vražd a zmizení žen, spojením kriminálního podsvětí s policií a neochotou řešit potlačování práv žen, pomáhají jejich akce budovat solidaritu a přinášet téma genderově podmíněného násilí do veřejného prostoru.

Hostem na diskuzi bude odbornice na Střední a Jižní Ameriku z FF UK Monika Brenišínová a etnolog a odborník na Jižní Ameriku Mnislav Zelený zvaný Atapana.