To musíte zažít / You Have to Be Here to Believe

Polina Georgescu / Maďarsko, Německo / 2022 / 50 min.

Maďarská vláda dlouhodobě brojí proti LGBTQ+ lidem. Tváří v tvář této situaci zorganizovala skupina lidskoprávních aktivistů*ek bezprecedentní kampaň na ochranu jejich práv.

Pod záminkou domnělé ochrany dětí vypsal v létě roku 2021 premiér Viktor Orbán referendum, kterým chtěl podpořit zákon omezující sexuální výuku na školách či přítomnost LGBTQ+ osob ve veřejném prostoru. Skutečným cílem však bylo zasévání strachu a další omezování lidských práv. Skupina aktivistů*ek z maďarské Amnesty International Hungary a Háttér Society se rozhodla upozornit na pravou podstatu referenda a přesvědčit ostatní v Maďarsku, aby hlasování bojkotovali vhozením neplatného lístku. Středometrážní snímek režisérky Poliny Georgescu zachycuje tuto kampaň poslední týdny před hlasováním. Ať už tahle bitva dopadne jakkoliv, Maďarsko nadále zůstává zemí, která systematicky odpírá zranitelným skupinám obyvatelstva jejich práva.

Hosty debaty budou hlavní aktéři dokumentu David Vig a Luca Dudits. Ke dvojici se připojí slovenská podcasterka Michaela Chrkavá.