20:00 / 28. 3. 2022 / Muzeum moderního umění (Besední sál)

Tbilisi Pride / March for Dignity

Gruzie | 2020 | 74 min. | Režie John Eames | Anglicky, Gruzínsky | České titulky

Uskuteční se v hlavním městě Gruzie vůbec první pochod za práva LGBTQI+ komunity? Odpovědí je dokumentární drama o tom, jak se místní queer hnutí snaží zorganizovat Tbilisi Pride 

Napětí kolem LGBTQI+ témat má v Gruzii dlouhou historii, a když se objeví nápad uspořádat Tbilisi Pride, odpor ještě zesílí. Někteří z organizátorů si dosud živě pamatují traumatické zážitky z prvního pokusu v roce 2013, ale potřeba být vidět a slyšet a být respektován je silnější než strach. Proti queer lidem stojí extrémní pravice, vláda i zástupci pravoslavné církve, které rozzuří i dron s duhovou vlajkou nad jejich hlavami. Filmaři přinášejí hlasy z obou stran barikády. Ty dohromady skládají portrét současné Gruzie, kulturně rozkročené mezi Ruskem a EU. Mnoho LGBTQI+ lidí z Gruzie odchází. Mariam Kvaracchelia, jedna z organizátorek Tbilisi Pride, ale jasně říká: "Moje práce tady ještě neskončila."

Po projekci se diskuse zúčastní Ondřej Moučka, předseda spolku soustředícího se na rovnoprávnost lidí bez ohledu sexuality a gender OLLOVE, a reportér společnosti VOXPOT se zaměřením na kavkazské země Ondřej Zacha.