17:45 / 29. 3. 2022 / Divadlo na cucky

Síla / Out in Force

Česká republika | 2021 | 91 min. | Režie Martin Mareček

Intimní portrét českého filmového kritika a feministy Kamila Fily, který se soustředí především na soukromou stránku jeho života. V ní se totiž skrývají bolestné rozpory mezi jeho přesvědčením a jednáním.

Časosběrný snímek reflektuje pět let v životě veřejně známé osobnosti, která ze sebe touží dostat intelektuální i fyzické maximum. Filův život je plný workoholismu, neúspěšných vztahů, drilu v posilovně i steroidů. Sám na sobě tak testuje, co všechno je ještě možné unést. Na pozadí konkrétního člověka ale snímek otevírá obecnější otázky týkající se současného pojetí maskulinity a proměny společnosti ve feminističtější. Co vede muže oceněného jako Genderman roku 2018 k tomu, aby nechal sledovat svoji bývalou přítelkyni? A jak to, že se známý feminista tak málo podílí na výchově vlastního dítěte? Ukazuje se, že Fila nepotřebuje sílu pouze v boji proti genderově nerovné společnosti, ale hlavně k tomu, aby se postavil sám sobě.

Hostem debaty bude filozof Antonín Dolák, který o Síle publikoval videoesej  a online se k nám připojí režisér snímku Martin Mareček.