17:30 / 30. 3. 2022 / Divadlo na cucky

Prvovoliči 2021 / First-Time Voters 2021

Česká republika | 2022 | 53 min. | Režie Markéta Ekrt Válková

Podstatná část roku 2021 se v Česku nesla ve znamení parlamentních voleb. Jakou roli hraje politika v životě lidí, kteří právě dosáhli plnoletosti a měli na podzim poprvé možnost volit?

Režisérka Markéta Ekrt Válková se několik měsíců před volbami vydala natáčet mezi studenty z různých škol i sociálních vrstev. Zajímalo ji, co je pro ně ve světě důležité a jak vidí svou budoucnost, ústředním tématem je ale jejich vztah k politice. Různorodá skupina protagonistů s odlišnými preferencemi k volbám přistupuje vesměs zodpovědně. Studují volební programy, chodí na mítinky, debatují s učiteli, přáteli, rodiči i samotnými politiky. Jenže kromě toho mají povinnosti, které nepočkají - nejprve je potřeba složit závěrečné zkoušky a dokončit školu. Kolik času jsou mladí lidé ochotní věnovat politikům, kteří ve svých programech na jejich potřeby mnohdy zapomínají?

Hosty na debatě po projekci budou režisérka dokumentu Markéta Ekrt Válková, žurnalista a vedoucí společnosti Otevřeno Olomouc Dominik Lipovský a politolog z Univerzity Palackého Tomáš Lebeda.