19:00 / 31. 3. 2022 / Umělecké centrum UP - Filmový sál

Platón z Belfastu / Young Plato

Severní Irsko, Belgie, Irsko, Francie | 2022 | 102 min. | Režie Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath | Anglicky | České titulky

Ředitel katolické chlapecké školy v hlavním městě Severního Irska Belfastu sází na progresivní přístup k výuce. Skrze filozofii učí studenty, jak se vyrovnat s komplikovanou minulostí země i s vlastním dospíváním.

Jaké je vyrůstat ve městě, kde jsou stopy nedávných konfliktů všudypřítomné a místy ještě dnes probublávají na povrch v pouličních potyčkách? Charismatický ředitel Základní školy svatého Kříže (Holy Cross Boys' Primary School) razí názor, že špatné věci se stávají, ale klíčové je, jak na ně zareagujeme. Jako hlavní učební metodu využívá po vzoru Platóna diskusi. Se svými žáky řeší, co je to úzkost, agrese či strach a také jak tyto emoce pomocí krátkých filozofických cvičení zpracovat. Pro belfastské žáky je podle něj klíčové znát a pochopit minulost, aby se jim lépe žilo v přítomnosti. Lze ale v tak znesvářeném městě skutečně naučit děti vzájemnému respektu?

Po projekci se na diskusi setkáme s odborníkem na filozofii pro děti Jiřím Bartoníkem. 

VSTUPENKY na promítání v Uměleckém centru UP BUDOU K DOSTÁNÍ POUZE NA MÍSTĚ A V HOTOVOSTI