Peníze zdarma / Free Money 

16:00 / 31. 3. 2023 / Mozarteum

Sam Soko, Lauren DeFilippo / Keňa, USA / 2022 / 77 min.

Nezisková organizace GiveDirectly zahájila experiment zaměřený na boj s chudobou. Vybraným vesničanům v Keni posílá nepodmíněný příjem a sleduje, jak se v průběhu prvních let projektu mění jejich životy.

Dospělí obyvatelé tří vesnic v Keni mají po dobu dvanácti let dostávat dvacet dva dolarů měsíčně. Právě tolik by jim podle neziskovky GiveDirectly mělo stačit na to, aby se vymanili z bídy. Dostávat peníze zadarmo vypadá na první pohled ideálně, pak ale přijde první splátka a komunita se začne měnit. Někteří mohou začít chodit do školy. Jiní si opraví dům, vykopou studnu nebo si koupí krávu. Jenže za čísly se skrývají osudy konkrétních lidí. Jejich příběhy se organizaci zaměřené na výsledek do tabulek a analýz zachytit nepodařilo. GiveDirectly narýsovala pomyslnou čáru - lidé na jedné straně dostali šanci na lepší život, ti na straně druhé už ne. Experiment tak změnil také vztahy mezi komunitami i příbuznými.

Hosty na diskuzi budou Mgr. Ondřej Kročil, Ph.D. - vedoucí katedry ekonomické správy na UP a Mgr. Martin Schlossarek PhD. z Přírodovědecké fakulty UP.