19:30 / 30. 3. 2022 / Umělecké centrum UP - Filmový sál     
15:00 / 1.4.2022 / Arcidiecézní muzeum (Mozarteum) - Relaxovaná projekce

Opoustět Počátky / Leaving Beginnings Behind

Česká republika | 2021 | 97 min. | Režie Linda Kallistová Jablonská | Česky | Popisné titulky v obraze

Kdy začíná život? Pro čtyři čerstvě dospělé dívky je to ve chvíli, kdy opouštějí brány výchovného ústavu v Počátkách. Všechny mají velké plány a žádná z nich nechce opakovat chyby svých rodičů.

Hledání práce, vlastní bydlení, dostatek cigaret. Denisa, Adéla, Kristýna a Pavla narážejí na realitu všedního života, od které je doteď dělily stěny ústavu i péče vychovatelek. V průběhu let se na cestě bludištěm reálných výzev setkávají s neznámými překážkami, střídavě se ocitají na mrtvých bodech a potom se znovu pokoušejí dokončit si vzdělání a najít pevné místo ve společnosti. Zažívají zklamání v lásce, vracejí se k rodičům a zakládají vlastní rodiny. Poučí se z chyb, kvůli kterým se jako děti dostaly do péče úřadů? Nebudou je opakovat v roli rodičů? Režisérka s mimořádnou citlivostí navazuje na vztah s protagonistkami svého předchozího filmu Počátky a sugestivně přibližuje úskalí přechodu z ústavní péče do samostatného života.

Režisérka Lindy Kallistové Jablonské se online připojí do diskuse po projekci. Dalším hostem bude výkonná ředitelka nadace Nadační fond Krok domů Klára Chábová. 

VSTUPENKY na promítání v Uměleckém centru UP BUDOU K DOSTÁNÍ POUZE NA MÍSTĚ A V HOTOVOSTI