16:00 / 31. 3. 2022 / Divadlo na cucky

Nevyřčené slzy / Unspoken Tears

Kanada | 2022 | 75 min. | Režie Hélene Magny | Francouzsky | České titulky

Rodilá Arménka Garine jako dítě přežila občanskou válku v Libanonu. Svůj dospělý život věnuje snaze pomoci dětem z krizových oblastí, aby se vypořádaly se svými traumaty a dokázaly se začlenit do kanadské společnosti.

Psychoterapeutka Garine Papazian-Zohrabian ví, že nejtěžším břemenem není sama strašná událost, ale trauma, které si z ní člověk odnáší. Proto učí pedagogy na běžných kanadských školách, jak s traumatizovanými dětmi pracovat. Školy se díky jejím výukovým programům stávají místem, kde uprchlické děti s nejrůznějšími životními příběhy nacházejí pochopení i bezpečný prostor k zotavení. Spolu s Garine coby průvodkyní filmem navštívíme uprchlické tábory i kanadské tělocvičny, v nichž vede své mnohdy emocionálně vypjaté lekce. Kanadská režisérka Hélène Magny v reportážní mozaice dokumentuje nejen tíživé příběhy, ale především okamžiky naděje, které práce s dětmi přináší.

Režisérka Hélène Magny bude naším hostem na debatě po projekci. S Hélène se setkáme online, ale naživo se uvidíme s dalším hostem, kterým bude Daniel Topinka z Katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie.