Návštěvníci / The Visitors 

16:00 / 30. 3. 2023 / Mozarteum
16:00 / 1. 4. 2023 / ART Rubikon

Veronika Lišková / Česká republika, Norsko, Slovensko / 2022 / 83 min.

Antropoložka Zdenka se s rodinou odstěhovala na Špicberky. I když do Norska přijela polární komunitu zkoumat, snaží se do ní také zapadnout. To je ovšem ještě těžší než místní klimatické podmínky.

Zdenka se s manželem a třemi syny usadila na tak nepravděpodobném místě, jako je Longyearbyen, nejsevernější město světa. Norské souostroví Špicberky v Severním ledovém oceánu je místem, které by ráda považovala za domov. Jenže její ideály brzy tají jako ledovce v důsledku klimatické změny. Antropoložka vede rozhovory v místními obyvateli o tom, jak se proměňuje multikulturní komunita v důsledku globalizace. Brzy odhalí, jak chladné jsou vztahy mezi původním obyvatelstvem a nově příchozími v této už tak ledové krajině. Sama se tak ve zdejší komunitě stává personou non grata. Režisérce Veronice Liškové se podařilo natočit portrét polárního mikrokosmu a zároveň ukázat syrovost současného globalizovaného světa.

Hostkou 30. 3. v Mozarteu bude Eva Dohnálková. V sobotu 1. 4. přijdou debatovat organizátor arktického festivalu Zdeněk Lyčka a Adéla Ficová