13:30 / 2. 4. 2022 / Divadlo na cucky

Mé dětství, má země - 20 let v Afghánistánu /
My Childhood, My Country - 20 Years in Afghanistan

Velká Británie, Afghánistán | 2021 | 90 min. | Režie Phil Grabsky, Shoaib Sharifi | Anglicky, Dari | České titulkly

Filmaři dvacet let sledují osud Míra Husajna z Afghánistánu. Prostřednictvím unikátního osobního příběhu zachycují historické milníky této země mezi lety 2001 a 2021.

V roce 2001 se celý svět vzpamatovává ze šoku po teroristických útocích na newyorská "dvojčata". Sedmiletý Mír Husajn v té době žije s rodinou v jeskyni v centrálním Afghánistánu. Postupně se učí nejen číst a psát, ale také ovládat kameru, která ho od první chvíle fascinuje. Film na osudech Míra a jeho rodiny ukazuje postupný vzestup a rozvoj jedné z nejchudších zemí světa a prostřednictvím archivních televizních záběrů propojuje každodenní život obyčejných Afghánců s převratnými událostmi, jako je příchod mezinárodních vojsk a svržení vlády Tálibánu. Mírův život nabírá nový směr, když se v Kábulu začne živit jako kameraman a s dějinnými zvraty se začne dostávat doslova do fyzického kontaktu. Příběh opouštíme po návratu Tálibánu, kdy je budoucnost země opět nejistá.

Pozvání do pofilmové debaty přijali Josef Kraus z Katedry politologie na Masarykově univerzitě v Brně a Tomáš Kocián z organizace Člověk v tísni zaměřující se na Blízký východ.