19:30 / 1. 4. 2022 / Umělecké centrum UP - Filmový sál

Máte zakázku / The Gig Is Up

Kanada, Francie | 2021 | 88 min. | Režie Shannon Walsh | Anglicky, Francozsky, Mandarínsky (Čínsky) | České titulky

Řidička Uberu v USA, doručovatel jídla na kole v Číně, přepisovatel audia z Nigerie či britský hodinový manžel - přes všechny rozdíly mají jedno společné. Jejich pracovní život řídí aplikace v mobilním telefonu.

Zakázková ekonomika vznikla na začátku tisíciletí s rozvojem internetu. Její hodnota dnes celosvětově odpovídá asi 5 bilionům dolarů a odhaduje se, že v roce 2025 se na ní bude podílet přes 500 milionů lidí. Zatímco platformy jako Uber, Amazon či Deliveroo bohatnou, jejich pracovníci mnohdy živoří. Zákony, jež by je chránily jako běžné zaměstnance, neexistují, proto žijí v permanentní nejistotě, vystaveni rozmarům zákazníků, pod neustálým dohledem aplikací a pro většinu společnosti zůstávají neviditelní. Kanadská režisérka Shannon Walsh se rozhodla dát jim ve svém dokumentu hlas a skrze příběhy několika z nich odhaluje reálnou cenu zakázkových služeb.

Hosty po projekci budou Jan Horecký zaměřující se na pracovní právo, doktorand pracovního práva Vojtěch Jirásko a Petr Podražil, který se této tématice věnuje ve vědeckém projektu. 

VSTUPENKY na promítání v Uměleckém centru UP BUDOU K DOSTÁNÍ POUZE NA MÍSTĚ A V HOTOVOSTI