Dokud se zpívá / And Still I Sing

16:00 / 29. 3. 2023 / Divadlo na cucky

Fazila Amiri / Kanada / 2022 / 90 min.

Zahrá a Sadiqa mají šanci stát se prvními ženskými afghánskými superstar. Ve třinácti předchozích ročnících totiž zatím vždy zvítězili muži. Film sleduje show na pozadí vyostřující se situace v zemi, která po odchodu amerických jednotek v roce 2021 znovu upadla do rukou hnutí Tálibán.

Dobře míněné rady vlastní rodiny ani anonymní výhrůžky smrtí je nemohou odradit od vášně pro hudbu a zpěv. Ustát nenávistné osobní útoky je pro zpěvačky v průběhu ostře sledované televizní soutěže čím dál obtížnější. Vzorem jim je porotkyně Aryana Sayeed, která od návratu do vlasti v roce 2011 aktivně bojuje za práva žen v Afghánistánu. Sama populární zpěvačka se však na veřejnosti pohybuje jen inkognito. S odsunem spojeneckých vojsk ze země se obává, že umění a kultura upadnou v nemilost a ženy opět ztratí práva, kterých se jim v konzervativní zemi podařilo
v posledních dvou desetiletích dosáhnout.

Hosty na diskuzi budou Mgr. Hynek Melichar, Ph.D. z katedra politologie a evropských studií UP a Mgr. Lucie Tungul, Ph.D., MA z PF UP věnující se otázkou identity v postfaktuální době.