Dohazovačka / The Matchmaker

19:00 / 29. 3. 2023 / Muzeum moderního umění (Besední sál)
16:00 / 31. 3. 2023 / ART Rubikon

Benedetta Argentieri / Itálie / 2022 / 90 min.

Dokument se zaměřuje na roli žen v takzvaném Islámském státu. Na hojně medializovaném příběhu britské džihádistky Tooby Gondal odkrývá film poslání žen, které pro svatou válku radikálů verbovaly dívky a ženy ze Západu.

Režisérka filmu na pár dnů dostane přístup do utečeneckého tábora pro manželky bojovníků takzvaného Islámského státu a jejich děti. Zpovídá zde ženu, která ve dvaceti letech utekla z Londýna a zanechala za sebou vysokoškolská studia a bohatou rodinu. V Sýrii přijala roli manželky a členky ISIS. Po dobu tří let se intenzivně a úspěšně věnovala získávání dalších stoupenkyň v Evropě prostřednictvím desítek účtů na Twitteru. Před kamerou přitom sedí mírná až plachá osoba, matka dvou dětí, jejíž motivace k hrůznému opěvování terorismu zůstává zahalena tajemstvím.

Ve středu 29. 3. budou o filmu debatovat religionista doc. Mgr. et Mgr. Jaroslav Franc, Th.D. a odborník na islámský terorismus Mgr. et Mgr. Ondřej Filipec, Ph.D. V pátek v Art Rubikonu bude hovořit JUDr.  Petr Osina, Ph.D., odborník na islámské právo a cestovatelka Lenka Hrabalová.