Dívčí gang / Girl Gang

17:30 / 28. 3. 2023 / Kino Metropol
19:00 / 31. 3. 2023 / Muzeu umění (Besední sál)

Susanne Regina Meures / Švýcarsko / 2022 / 54 min.

Leonie je influencerka a na sociálních sítích ji sleduje už přes milion a půl lidí. Ve svých teenagerovských letech tráví většinu času, kdy není ve škole, prací na kampaních pro globální značky, které ji za to zahrnují svými produkty a platí nemalé sumy. Ale všechno má svou cenu.

Třináctiletá Melanie po ničem netouží víc než setkat se se svým idolem z Instagramu - o rok starší influencerkou Leonie. Sama žije osamělý život daleko od Berlína a veškerý čas, kdy nespí, tráví prací na fanouškovské stránce věnované právě svému vzoru. Netuší, co všechno musela populární teenagerka své kariéře obětovat a jak obrovský tlak na ni sociální sítě vytvářejí. Veškerý management spojený s jejími kampaněmi vykonávají sami rodiče v domnění, že jí plní sen. Podle svých slov chtějí pro svou dceru lepší budoucnost, než měli oni sami. Zdánlivě pohádkový život dobře fungující rodinné firmy narušují výpady hejtrů, podle nichž jsou Leoniina vyretušovaná videa plytká a její rodiče se chovají jako vykořisťovatelé.

Nabídku na pofilmovou debatu přijal v úterý 28. 3. Vít Janda, který je CEO stránky TikTokuj.cz a Karolína Dědovská, jež spolu s Jandou pracují na společném projektu Aktivní studenti. Dvojici doplní tiktokerka Helena Neradová. V pátek 31. 3. bude v Besedním sále Muzea umění debatovat youtuber Lukefry (Lukáš Fritscher).