19:00 / 28. 3. 2022 / Kino Metropol

Děti mlhy / Children of the Mist

Vietnam | 2021 | 92 min. | Režie Diễm HÀ Lệ

Mladá hmongská dívka se ve filmu debutující vietnamské filmařky odmítá podvolit tradičnímu unášení nevěst, které místní dívky připravuje o možnost rozhodovat o svém životě.

Třináctiletá Di se dostává do věku, kdy se chce nezávazně bavit, sbližovat se s vrstevníky a zakoušet pocit svobody. Pochází z etnika Hmongů, kteří žijí v severním Vietnamu, vyrábějí přírodní indigo, mají svoji vlastní řeč i zvyky. Během oslav lunárního Nového roku v jejich kultuře ožívá starodávná tradice únosu nezletilých dívek za účelem sňatku, a to i přes to, že je manželství před dosažením dospělosti nezákonné. Di se nechce nechat vlákat do stejné pasti jako její před pár lety unesená starší sestra ani žít v podobně beznadějném manželství jako matka. Podaří se jí prosadit vlastní volbu a pokračovat ve vzdělání? Mimořádně silný debut získal na loňském Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů IDFA cenu za nejlepší režii.

Po projekci proběhne debata, na kterou přijali pozvání vedoucí katedry vietnamistiky Filip Kraus, odborník na menšiny jihovýchodní Asie Miroslav Nožina a režisérka snímku Diễm HÀ Lệ, která se s námi setká online. V rámci slavnostního zahájení bude následovat slavnostní raut a poté Afterparty s koncertem Deus Ex Machina