19:45 / 29. 3. 2022 / Umělecké centrum UP - Filmový sál

Článek 293 / Article 293

promítán v bloku filmů spolu s dokumentem Hlas

Polsko | 2021 | 26 min. | Režie Jan Bluz | Rusky | České titulky

Když se nelegitimní vládce pokouší udržet u moci i za cenu použití násilí proti vlastním občanům, část protestujících musí učinit zlomové rozhodnutí.

V Minsku, hlavním městě Běloruska, se odehrávají historicky největší protesty proti režimu diktátora Lukašenka. Film polského režiséra Jana Bluze přináší mrazivá svědectví několika mladých lidí, kteří se stali svědky nedůstojného a často brutálního zacházení s účastníky nenásilných protestů. Protagonisté filmu mají různé zájmy a životní příběhy, jedno je ale spojuje: v rodné zemi jim hrozí mnohaleté vězení, a tak učinili jedno z nejtěžších rozhodnutí v životě - odejdou z Běloruska a začnou nový život v exilu. Tisíce dalších Bělorusů a Bělorusek ale doma nadále zůstávají ve vazbě. Film byl natočen s podporou Pulitzerova centra.

Pozvání do diskuse po projekci obou snímků přijali Nata Skarynka, studentka původem z Běloruska, spoluzakladatel Milionu chvilek Jiří-Jakub Zévl, politolog z MUNI Miloš Gregor a online se s námi spojí novinář soustředící se na východoevropskou problematiku Pavel Havlíček.

VSTUPENKY na promítání v Uměleckém centru UP BUDOU K DOSTÁNÍ POUZE NA MÍSTĚ A V HOTOVOSTI