17:30 / 30. 3. 2022 / Kino Metropol

Andělé ze Sindžáru / Angels of Sinjar

Německo, Polsko, Česká republika | 2022 | 109 min. | Režie Hanna Polak | Anglicky, Kurdsky, Německy | České titulky

Hanífa se snaží vysvobodit své tři sestry, které před osmi lety v iráckém Sindžáru zajal tzv. islámský stát. Dodnes jsou nezvěstné, stejně jako mnoho dalších jezídů.

Tzv. islámský stát se pokusil v roce 2014 vyhladit jezídy, příslušníky etnicko-náboženské skupiny obývající oblast Sindžáru v severozápadním Iráku. Muže teroristé zavraždili a mnoho žen a dívek zajali, aby jim sloužily mimo jiné jako sexuální otrokyně. Hanífa a její dvě sestry si nesou doživotní trauma, nechtějí ale být jen oběťmi genocidy; Hanífa je rozhodnutá se nevzdat, dokud nevysvobodí i zbývající tři sestry. S pomocí odvážných dobrovolníků je hledá v uprchlických táborech i mezi příslušníky IS. Podaří se unesené dívky najít a přivést zpět k rodině? A budou traumatizovaní jezídi vůbec schopní ještě někdy žít normální život? Film polské režisérky Hanny Polak vznikl v koprodukci s Českou televizí.

Po snímku na debatu dorazí pedagog PF UPOL zaměřující se na islámské právo Petr Osina, dále Osinův kolega Ondřej Filipec, odborník na islámský terorismus, a online se uvidíme s režisérkou Andělů ze Sindžáru Hannou Polak.